WHJE 91.3

IBS 2019

Best Comedy Program- Caitlin Varanka (Winner)

Best On-Air Pledge Drive – WHJE Staff (Winner)

Best Radio Drama– Neharika Palivela (Winner)

Most Innovative/Creative Programming– Lauren Jacobson (Winner)

Best Live Music Broadcast– Ross Abdellah, Nate Miller, Bailey Wright (Winner)

Best Use of Video in Radio Studio Video– Bailey Wright (Winner)

Best Use of Twitter– Ross Abdellah (Winner)

Best Community Outreach Event– Nate Miller (Winner)

Best Station Contest/Promotional Event– Mason Klain (Winner)

Best Sports Play-by-Play: Other- Sam Weixler (Winner)

Best Sports Play-by-Play: Baseball/Softball– Jack Edwards and Jace Dery (Winner)

Best Overall On-Air Schedule- WHJE Staff (Winner)

Best Promo Series- Nate Miller (Winner)

Best Overall Sports Coverage- Sam Weixler (Runner Up)

Best Use of Sound Effects- Paige Ohrvall (Runner Up)

Best Use of Sound Effects- Nate Miller (Runner Up)

Best Use of Sound Effects- Eve Elliot (Runner Up)

Best Liner/Sweeper- Maylee O’Brien (Runner Up)

Best Station ID- Sam Weixler (Runner Up)

Best Station ID- Nate Miller (Runner Up)

Best Underwriting Spot- Lauren Jacobson (Runner Up)

Best Underwriting Spot- Jack Edwards (Runner Up)

Best Sports Play-by-Play: Football- Sam Weixler (Runner Up)

Best Sports Play-by-Play: Men’s Basketball- Sam Weixler (Runner Up)

Best Sports Play-by-Play: Women’s Basketball- Ethan D’Eramo (Runner Up)

Best Sports Play-by-Play: Baseball/Softball- Sam Weixler (Runner Up)

Best Sports Play-by-Play: Other- Ross Abdellah (Runner Up)

Best Sports Play-by-Play: Other- Jack Edwards (Runner Up)

Best Sports Talk Program -Charlie Maurer and Jace Dery (Runner Up)

Best Sports Update-Sam Weixler (Runner Up)

Best Sports Update- Spencer Pickering (Runner Up)

Best Sports Interview- Ross Abdellah (Runner Up)

Best Sports Interview- Sam Weixler (Runner Up)

Best Sports Pre-post Game Show-Ethan D’Eramo and Charlie Maurer (Runner Up)

Best Sports Pre-post Game Show- Ross Abdellah (Runner Up)

Best Live Broadast Promotional Event- Katie Piedra and Jaishna Sivakumar (Runner Up)

Best On-Air Giveaway- Ross Abdellah (Runner Up)

Best Website- Noah Lichtenberg (Runner Up)

Best Use of Instagram- Ross Abdellah (Runner Up)

Best Campus News Coverage- Ryan Dossey (Runner Up)

Best Spot News Coverage- Mason Klain (Runner Up)

Best On-Air Personality- Connor Inskeep (Runner Up)

Best Speciality Music Show- Kate Fairman (Runner Up)

Best Live Music Broadcast- Caitlin Varanka (Runner Up)

Best Live Music Broadcast- Eve Elliot (Runner Up)

Best Talk Program-  Matt Hustel and Connor Inskeep (Runner Up)

Most Innovative/Creative Programming- Reagan Hune (Runner Up)

Best Celebrity/Artist Interview- Connor Inskeep and Caitlin Varanka (Runner Up)

Best Celebrity/Artist Interview- Sam Weixler (Runner Up)

Best Documentary- Kayla Wrobleski (Runner Up)

Best Documentary-Thea Nikolaou (Runner Up)

Best Radio Drama- Katie Piedra (Runner Up)

Best Public Affairs Program- Jaishna Sivkumar (Runner Up)

Best Public Affairs Program-  Jaishna Sivkumar (Runner Up)

Best Morning Show- Nick Beckman (Runner Up)

The Voice of The Greyhounds of Carmel High School
IBS 2019