IASB Contest

Indiana Association of School Broadcasters Awards by Year

2017 – 1st Runner-Up – 20 Team Points

12 Students Recognized

Air Personality – 1st – Jackson Ammons

Radio Bit or Skit – 1st – Zach Miller & Jack Michal

Sportscast – 1st – Leo Wroblewski

In-Depth – 1st – Olivia Harris & Mae Ban

In-Depth – 2nd – Patrick Simpson

Talk Show – 2nd – Jackson Ammons & Ethan Sellers

Talk Show – 3rd – Leo Wroblewski, Nick Lewis & Griffin Gonzalez

Play by Play – 3rd – Griffin Gonzalez

Sporting Event – 3rd – Griffin Gonzalez, Nick Lewis & Max Hurwitz

Interview – 3rd – Dan Burkhard

2016 – Radio School of the Year – 30 Team Points

14 Students Recognized

Sportscast – 1st – Jack Kizer

Spot Production – 1st – Zach Miller

Play by Play – 1st – Sam Weiderhaft

Sporting Event – 1st – Sam Weiderhaft, Leo Wroblewski, Jake Leitch

Talk Show – 1st – Jackson Ammons, Ryan Ruthrauff

Air Personality – 2nd – Jackson Ammons

Imaging – 2nd – Brennan Walter, Kendal Walters, Zach Miller, Jack Michal

In-Depth – 2nd – Adie Yost

Play by Play – 2nd – Jack Kizer

Sporting Event – 2nd – Jack Kizer, Brady Klain, Griffin Gonzalez

Talk Show – 2nd – Jack Kizer, Brady Klain, Sam Weiderhaft

Radio Bit or Skit – 2nd – Michael Davis

Interview – 3rd – Jack Kizer, Brady Klain, Sam Weiderhaft

2015 – 1st Runner-Up – 14 Team Points

6 Students Recognized

Radio Drama – 1st – Grant Mullen

Spot Production – 2nd – Brennan Walters

Sportscast – 2nd – Austin McCracken

Play by Play – 2nd – Austin McCracken

Sporting Event – 2nd – Brady Klain, Jack Kizer, & Austin McCracken

Interview – 2nd – Austin McCracken & Alex Thomas

In-Depth – 3rd – Alex Thomas

News Anchor – 3rd – Austin McCracken

2014 – Radio School of the Year – 25 Team Points

11 Students Recognized

News Anchor – 1st – John Perkins

Spot Production – 1st – John Perkins

Imaging – 1st – Gabe Truex

Talk Show – 1st – Jake Smith, Alex Thomas, & John Perkins

Play by Play – 2nd – Jesse Smith

Live Sporting Event – 2nd – Jesse Smith & John Perkins

Copywriting – 2nd – Emily Callahan

In-Depth – 2nd – Madelyn Harris

Air Personality – 3rd – Ryan Walstrom

In-Depth – 3rd – Gabe Truex

Drama – 3rd – Gabe Truex

Live Sporting Event – 3rd – Vince Reimer & Riley Sawyers

Sportscast – 3rd – Bobby Greaser

2013 – Radio School of the Year – 27 Team Points

10 Students Recognized

News Anchor – 1st – Anne Broach

Spot Production – 1st – John Perkins

Imaging – 1st – Tyler Endicott

Football PBP – 1st – Johnny Wozniak

Air Personality – 2nd – Corey Deogracias & Cam Roudebush

Spot Production – 2nd – Riley Sawyers

Drama – 2nd – Michael Singleton

Football PBP – 2nd – Kyle Hunter

Basketball PBP – 2nd – Johnny Wozniak

Air Personality – 3rd – Drew Auscherman

News Anchor – 3rd – John Perkins

In-Depth – 3rd – Corey Deogracias

2012 – 2nd Runner-Up – 11 Team Points

6 Students Recognized

Imaging – 1st – Ian Kathan

Spot Production – 2nd – Kim Hoffa

In-Depth – 2nd – Ariel Byam

Drama – 2nd – Michael Singleton

News Anchor – 3rd – Ale Hudson

Basketball PBP – 3rd – Dillon Welch

2011 – 1st Runner -Up – 19 Team Points

7 Students Recognized

In-Depth – 1st – Tyler Wright

Drama – 1st – Zane Anderson

Basketball PBP – 1st  – Mark Huber

Imaging – 2nd – Tyler Wright

Football PBP – 2nd – Kris Norton

Copywriting – 3rd – Alex Peck

Interview – 3rd – Mark Huber

Sportscast – 3rd – Mark Huber

Drama – 3rd – Ty Maguiness & Michael Chernoff

Basetball PBP – 3rd – Kris Norton

2010 – 10 Team Points

4 Students Recognized

Spot Production – 1st – Ty Maguiness

In-Depth – 1st – Sara Zhang

Football PBP – 1st – Kris Norton

Volleyball PBP – 3rd – Scott Stewart

2009 – Radio School of the Year – 31 Team Points

7 Students Recognized

News Anchor – 1st – Pat Boylan

Interview – 1st – Brian Bondus

Sportscast – 1st – Pat Boylan

Imaging – 1st – Griffin McHaffie

In-Depth – 1st – Brian Bondus

Drama – 1st – Matt Kraft

Football PBP – 1st – Pat Boylan

Basketball PBP – 1st – Pat Boylan

Air Personality – 2nd – Pat Boylan & Brian Bondus

Air Personality – 3rd – Sam Agee & Matt Kraft

Interview – 3rd – Pat Boylan

Drama – 3rd – Colin Byard & Griffin McHaffie

2008 – Radio School of the Year – 21 Team Points

6 Students Recognized

Air Personality – 1st – Kyle Binder & Andrew Chernoff

Imaging – 1st – Kyle Binder

Football PBP – 1st – Pat Boylan

Basketball PBP – 1st – Andrew Chernoff

Sportscast – 2nd – Pat Boylan

Football PBP – 2nd – Andrew Chernoff

Basketball PBP – 2nd – Pat Boylan

Air Personality – 3rd – Adam Widmer

News Anchor – 3rd – Dan Royal

Interview – 3rd – Ryan Quinlan

2007 – 9 Team Points

3 Students Recognized

Copywriting – 1st – Heather Hudson

Sportscast – 1st – Andrew Chernoff

Basketball PBP -2nd – Andrew Chernoff

Imaging – 3rd – Garrett Brown

 

 

 

 

Search:

Now Playing on 91.3FM

Follow Us

Sounds of Carmel

Museic in the Library

Indiana Association of School Broadcasters